Ticaret Psikolojisi ve Yatırımcı Davranışı – 2023

Ticaret Psikolojisi ve Yatırımcı Davranışı

Ticaret Psikolojisi ve Yatırımcı Davranışı

Ticaret psikolojisi ve yatırımcı davranışı hakkında bilmeniz gerekenler makalemizde inceleyebilirsiniz.

Bir hisse senedinin herhangi bir borsadaki piyasa fiyatı hiçbir zaman şirketin adil değerini temsil etmez. Hisse senedi bunun yerine ya yukarıda ya da aşağıda işlem görmektedir.
Geçtiğimiz birkaç yıl içinde, piyasa değeri ile gerçeğe uygun değer arasındaki potansiyel uyumsuzluk acı verici bir şekilde yatırımcılar için çok açık. Analistlerin gerçekçi olmayan fiyat tahminleri ile desteklenmektedir, birçok yüksek teknoloji hissesi savunulamaz yüksek fiyatlara ulaştı ve ardından bazı durumlarda, bu şirketlerin arkasında gerçek bir değer olmadığı için değersiz hale geldi. Genel olarak, piyasa fiyatı şirket değerinin etrafında daha yüksek veya daha düşük dalgalanmalar gösterir. Piyasa duyarlılığının şirketi nasıl değerlendirdiğine bağlı olarak gerçeğe uygun değer.

Aşağıdaki bölümlerde yatırımcılara yardımcı olabilecek bazı kuralları sıralıyoruz yatırım kararlarını iyileştirmek. Bu kılavuz ilkeler bizim ve yeni teorilere dayanması gerekmez.

Ticaret Psikolojisi ve Yatırımcı Davranışı Önemli Noktalar

1. Kendinizi Tanıyın

Ticaret psikolojisi ve yatırımcı davranışı için önemli noktalar vardır.

Bir ürünün fiyat dalgalanmalarını izlediğinizde terlemeye başlıyorsanız yatırım yaptıysanız, ya yanlış ticaret konseptine sahipsinizdir, ya da yanlış ürünler veya pozisyonlarınız çok büyük.

2. Egonuzu Bir Kenara Bırakın

En büyük kayıplar, yatırımcılar ilk büyük kârlarını elde ettikten sonra yaşanır. Kanıtlanmış, test edilmiş bir yatırım stratejisi ile kar biriktirirseniz, başarınızla gurur duyabilirsiniz.
Ancak, bir yatırım stratejiniz olmadan kâr elde ederseniz sadece tüm kârınızı değil, toplam yatırımınızı da kaybedebilirsiniz. Beklenmedik fiyat hareketleri büyük kayıplar anlamına gelmek zorunda değildir; çünkü yatırımcılar yanlış ticaret konseptiyle çalışmaktadır.

3. Umut Etmek ve Dua Etmek Başarıyı Garanti Etmez

Birçok tüccar aynı hatayı tekrarlamaya devam ediyor: Küçük karlar alırlar ve kayıpların devam etmesine izin verirler. Sistematik çalışmanın ana nedeni bir yatırım konsepti ile en iyi ortalama performansı elde etmektir. Bu, her yatırım pozisyonuna bir stop-loss koymayı ve bir pozisyon açarken kar hedefini hesaplamayı gerektirir. “Biraz” bekleyerek kayıpların kâra dönüşeceğini ummak
daha uzun” kumar oynamaktır. Arada bir uygun olabilir, ama uzun vadede her hesabı mahveder.

4. Yatırımcılar Kayıplarla Yaşamayı Öğrenmelidir

Kârın tadını çıkarmak kolaydır, ancak herkes kayıplardan nefret eder. Bir piyasa fiyatı giriş fiyatının altına düşmesi zararın tek nedeni değildir. Yüzde 100 kârlı bir pozisyon giriş fiyatından likide edilirse, bu kadar zarar verici görünmese de hesapta büyük bir kayıp da olabilir.

5. Kayıplarınızı Asla İkiye Katlamayın

Dolar maliyeti ortalaması, aşağıdaki durumlarda yatırımcılar için en iyi stratejilerden biridir uzun vadeli bir stratejinin parçası olarak sistematik bir şekilde yürütmek

6. Ağrı Seviyenizi Bilin

Yatırımcılar en büyük sorunlarını yatırım stratejilerini yeterli sebep olmadan değiştirdiklerinde yaratırlar. Sorun şu durumlarda başlar
Tüccarlar, kısa vadeli duyarlılığı takip etmek için bir yatırım stratejisinden diğerine atlarlar, çünkü esas olarak bir ürün değişmiş gibi görünür.
Her yatırım stratejisinin avantajları ve dezavantajları vardır.
Hisse senedi seçme konusunda uzmanlığı olan biri kullanmaya devam etmelidir
Büyük düşüş riskine rağmen bu yaklaşım. Birisi niş bir ürün keşfetmediği sürece mükemmel bir ticaret konsepti mevcut değildir ve sessiz kalır. Bu niş pazarın herkesçe bilinir hale geldiği anda, kâr potansiyeli de ortadan kalkar. Her yatırım stratejisinin, yatırımcıların belirleyebileceği önceden belirlenmiş bir acı seviyesi vardır. Bir yatırım stratejisini uygulamadan önce bu acı seviyesini bilmek önemlidir.

7. Riski Çeşitlendirin

Bir ürünün geleceği ne kadar umut verici görünürse görünsün, çeşitlendirin risk. Birçok tüccar her gün aynı ürünle kârlı bir şekilde ticaret yapar ve özellikle gün içi ticarette başarılıdır. Ancak bu tüccarlar disiplinlidir ve aşağıdakiler için mevcut olmayan özel ürün bilgisine sahiptir çoğu insan için.
Genel olarak, sistematik bir ticaret yaklaşımıyla riski çeşitlendirmek, yatırım yapmaktan çok daha istikrarlı bir öz sermaye eğrisi ile sonuçlanacaktır.

8. Ticaret Yaparak Para Kazanmak Zor İştir

Pek çok kişi yatırım yaparak para kazanmanın kolay olduğuna inanıyor hisse senetleri, tahviller, hisse senedi endeks vadeli işlemleri veya emtialar. Bunun tam tersi de doğrudur. Bu yolla hızlı kar elde eden yatırımcılar Yatırımcılar ya içeriden bilgiye sahiptir ya da son derece şanslıdır. Ortalama yatırımcılar bu avantajların hiçbirine sahip değildir.
Tüm yatırımcılar kişisel bir risk tercihi profili geliştirmeli ve profile uyan sistematik bir ticaret tarzı bulmak. O zaman yapmaları gerekenler uygulayın. Gerçek zamanlı alım satım sonuçlarının alım satım konseptinin işe yaradığını doğrulaması için aylar veya yıllar süren sistematik alım satım gerekli olabilir.

9. Sezgiye Karşı Test Edilmiş Bir Alım Satım Konseptinin Uygulanması

Haber bültenlerinden gelen tüm bilgiler, ve internet aracılığıyla bize ulaştığında zaten eskidir. Orada olacak her zaman bundan yararlanabilecek daha hızlı erişime sahip biri olacaktır.
bilgi. Bu “eski” bilgilerle spekülasyon yapmak tehlikelidir. Test edilmiş ve iyi bir geçmişe sahip ticaret konseptleri Kağıt üzerindeki takip kayıtları, yalnızca danışman aşağıdaki durumlarda geçerli bilgi sağlar ticaret konseptinin nasıl işlediğini paylaşmaya istekli.
Gerçek zamanlı alım satım kayıtları yalnızca piyasa davranışı değişmez. 1980’lerdeki başarılı fon yöneticilerinin çoğu 1990’larda daha az başarılı oldu çünkü piyasa modelleri çok
farklıdır. Yatırımcılar, geçmişte iyi performans göstermeyen ancak gelecekte iyi performans gösterecek ticaret konseptlerini belirlemek için son derece yetenekli olmalıdır.
gelecek.

10. Bir Ticaret Planının Önemi

Borsalarda başarının sırrı hızlı para kazanmak değil tutarlı bir şekilde yapmak. Yatırımcılar için en zor başarılardan biri, uzun vadede bağımsız olarak öz sermaye oluşturan bir portföy oluşturmaktır. Piyasa koşullarının. Bu hedefe ulaşabilmek için, aşağıdaki özelliklere sahip bir güvenilir yatırım stratejisi ve açgözlülüğe karşı koruma.

11. Ticaret Stratejinizle Kendinizi Rahat Hissedin

Ticaret psikolojisi ve yatırımcı davranışı kriterlerinden biride başarılı yatırımcılar sabaha şu şekilde bir ticaret konseptiyle başlarlar gün boyunca alım satım sinyallerini yürütmek için rahatça kullanabilir, piyasalar ne yaparsa yapsın.
Gerçek zamanlı olduğu sürece ticaret stratejiniz hakkında iyi hissedin alım satım sonuçları geçmiş test sonuçlarıyla uyumludur. Maksimum düşüş tarihsel testin düşüşünden daha büyük olursa
sonuçlar, ticaret konseptini yeniden değerlendirin.

12. Hiçbir Şey Disiplinden Daha Önemli Değildir

Disiplin her zaman başarılı insanların en önemli özelliğidir. Birçok tüccar başarısız olur veya sınırlı başarı elde eder çünkü duygularını kontrol edebilmeleri ve belirledikleri ticaret stratejilerini uygulayabilmeleri herhangi bir piyasa durumunda.

13. Mevcut Ticaret Kavramlarının Değeri

Birçok değerli ticaret konsepti mevcuttur.  Zor olabilir, ancak uygulanabilir olmalıdır. Tüccar buna inanmalıdır ve bir dizi kayıptan sonra bile onu takas etmeye istekli olmalıdır.

Ticaret psikolojisi ve yatırımcı davranışı tüm yatırımcıların bilmesi gereken önemli noktalardır. Bu noktada IND Yatırım Ailesi Sizlerin Yanında!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*