Kripto Para Birimi Nedir?

Bir kripto para biriminin güvenliği için kriptografi kullanır. Kriptografi bilgiye ya da bir iletişimin yetkisiz erişimden korunması için kullanılan bir tekniktir. Kripto para birimleri sahtelemek zor olduğu için, onlar blockchain teknolojisine dayalıdır. Blockchain teknolojisi, kripto para birimlerinin tüm işlemlerini kaydetmek için farklı bilgisayarların ağı olarak çalıştığı bir sistemdir. Kripto para bir tür dijital para dir ki, hiçbir hükümet tarafından düzenlenmez. Kripto paralar elektronik olarak yaratılır ve saklanır.

Kripto-tabanlı blok şifreleme, bilgiyi koruyan bir tür güvenliktir. Bitcoin, en popüler ve değerli kripto-tabanlı blok şifrelemesi türüdür. Bazı dijital para birimleri Bitcoin’in klonlarıdır, diğerleri ise Bitcoin’den ayrılmış ya da var olan bir dijital para biriminden yeni bir dijital para birimi olmuştur.

Neden Kripto Para Birimleri ile Ticaret Yapılmalıdır?

Kripto para birimleri diğer para türlerinden farklıdır çünkü bazı avantajlar sunar ki diğer para türlerinde bulunmaz. Örneğin, kripto para işlemleri genelde diğer işlem türlerinden daha gizlidir ve güvenlidir. Kısaca, dijital parçalar yenidir ve henüz iyi anlaşılmamıştır. İnsanlar onları kullanarak iyi bir anlaşma yapmaya dikkat etmelidir. Kripto paralar bazı benzersiz faydalar sunabilir ve bunları değerlendirmek gerektiğini gösterebilir.

Kullanıcının Anonimliği

Bir kullanıcının Bitcoinleri bir “cüzdan”a saklanır ve bu bir banka hesabı gibidir. Kullanıcı başka bir kullanıcıyla bir satın alma başlatarak Bitcoinlerini harcar. Bir banka gibi bir üçüncü tarafın aracılık etmesine gerek yoktur. Her bir işlemde kripto parayla bir şey satın alırsanız, kripto para adresi değişir.

Satın almalar vergilendirilmez

Herhangi birisi dışında iki kişinin sadece bir kripto para birimi işlemiyle ilgili olduğu gerçeğinden dolayı, satın almaya hiçbir satış vergisi eklenmez.

Çok düşük işlem ücretleri

Ulusal çeviriler ve yabancı ülkelerdeki alışverişler genelde başka bir para birimine dönüştürme işlemini gerektirir ve bu işlem paranıza mal olabilir. Kripto para işlemleri hiçbir devlet kurumu veya ajansının olmadığı işlemlerdir. Bu, bu tür işlemlerin maliyetlerinin çok düşük olduğu anlamına gelir. Kripto para birimiyle, herhangi bir transfer hızlı yapılır, bu yüzden yetkilendirme için beklemek zorunda kalmayacaksınız.

Mobil ödemeler

Dünyanın herhangi bir yerinde kripto para birimi olarak ödeme yapılabilen ürünleri satın alabilen kullanıcılar vardır. Bitcoin bir banka veya dükkan kullanmadan çevrimiçi alışverişlerde kullanılabilecek bir ödeme türüdür. Bunu yapmak için hiçbir kişisel bilgi vermeniz gerekmez, bu nedenle çok güvenlidir.