Güvenli liman varlıkları nelerdir?

Güvenli liman varlığı, ekonomik gerileme dönemlerinde değerini koruması veya hatta değer kazanması beklenen bir finansal araçtır. Bazı varlıklar, altın gibi, hisse senedi piyasası çöküşünde değerlerini daha iyi sürdürecekleri düşünüldüğünden değer kazanır.

Birçok kişi tarafından güvenilir bir yatırım olarak kabul edilen varlıkların bazı özellikleri vardır. Bu özellikler şunlardır:

  • Likidite: Varlığın herhangi bir zamanda kolayca nakde çevrilebilir olması gerekir.
  • İşlevsellik: varlığın sürekli olarak uzun vadeli talep sağlayacak bir kullanıma sahip olması gerekir.
  • Sınırlı arz: arzın büyümesi asla talebi aşmamalıdır
  • Talebin kesinliği: varlığın değiştirilmesi veya güncelliğini yitirmesi olası değildir
  • Kalıcılık: varlık zamanla bozulmamalı veya çürümemelidir

Bu, savaş veya durgunluk gibi şeylerden para güvenli bir yer aramaktan veya yatırım yapmaktan çok daha fazlasıdır. Her yer aynı değil, bu yüzden mevcut ekonomik durum için en iyi olanı seçmelisiniz. Güvenilir yatırım alanları her yatırımcı için farklı olduğu için, sizin için en iyi çözümü bulmak ve hedeflerinize ulaşmak önemlidir.

Güvenli liman varlıklarının ticareti nasıl yapılır?

Bir piyasa düşüşü, hisse senetlerinin daha fazla satılıyor olmasından kaynaklanan bir stok piyasası düşüşüdür. Piyasa döngüsü piyasaların yükselişleri ve düşüşleri ile oluşur ve piyasa düşüşleri bunun bir parçasıdır.

Buradaki temel fikir, finansal krizler sırasında yatırımcıların güvenli liman varlıklarına koşmasıdır. Bu varlıklar genellikle düşük risk olarak düşünülür ve karışıklıklar sırasında diğer piyasalara göre daha iyi performans gösterirler. Güvenli limanlar, insanların kendilerini veya eşyalarını korumak için gidebilecekleri yerlerdir. İnsanlar ayrıca bir yatırım koleksiyonu olan portföylerinin değerini korumak için güvenli limanları kullanırlar. Bunu yapmak için, tüccarların güvenli liman varlıklarını tanımlayabilmesi gerekir. Bu, diğer yatırımlar para kaybederken hangi varlıkların değerini koruyacağını veya hatta değerini artıracağını bilmek anlamına gelir. Bir tüccar bunu öğrendiğinde, bir yatırımı ne zaman alacakları veya satacakları konusunda karar vermelerine yardımcı olmak için bu bilgiyi kullanabilirler. Eğer aktiflerin piyasa fiyatları aniden düşerse, onları güvenli aktiflere satın almak için insanlar onları satıyor olabilir. Ancak eğer güvenli aktifleri tanımlayabilirseniz, onları satın alarak para kazanabilirsiniz.