Güvenli Liman Olan Para Birimleri

Güvenli bir liman para birimidir; her şey dağılmaya başlıyormuş gibi gözüküyorsa bile değerini koruyacağı ya da değer kazanacağı düşünülen bir para birimidir.

Güvenli para birimleri, insanlar diğer yatırımları endişeleniyor olduğunda yatırım yapılan para birimidir. ABD doları, Japon yeni ve İsviçre frangı bütün güvenli bir para birimleri olarak kabul edilir.

“Güvenliğe yapılan uçuş” ifadesi, yatırımcıların endişelendiği ve daha güvenli görünen yatırımlara para aktararak bunu yaptıkları zamanları tanımlar. Bu genelde dünyadaki çok fazla belirsizlik olduğunda gerçekleşir.

Bu, insanlar kötü bir şey olacağından korktuğu için çok şey satarken, güvenli bir liman para birimi güçleniyor anlamına gelir.

İkili bir para birimi tam olarak güvenli olduğunu belirlemek için iki temel neden vardır.

  • Bir ülke ya da bölge, sıkıntılı zamanlarda onları satıp para geri alabilecekleri için çok sayıda döviz varlığına sahip olmalıdır.
  • Çok sayıda insanın birşey olacağından endişeli olduğu zamanlar, geçmişte benzer durumlarda başarılı olmuş olan belirli türlerde para birimlerini almaya eğilimlidir.

Table of Contents

U.S. Dolar

Bu, insanların risk duygusunun azaldığı ve daha fazla ABD dolarına yatırım yapmakta daha eğilimli oldukları anlamına gelir.

Amerika Doları diğer paralarından daha değerlidir. Bu, ekonominin iyi gittiği veya iyi haberler olduğu zamanlar gerçekleşir.

Eğer biri, para değerini kaybetme endişesinde bulunursa, muhtemelen paralarını Amerikan dolarına çevirmeye çalışır.

Yabancı ülkeler hükümet tahvillerini güvenli bir yatırım olarak satın almak isteyebilir. Bunu yapmak için ABD doları kullanmaları gerekir.

USD’a sahip olmak istersen, onu satın alman gerekir. Birçok insanın aynı anda USD satın almak istemesi, USD’nin değerinin yükselmesine neden olur.

İsviçre Frangı

 

Güvenli bir liman para biridir ki, insanlar onu ekonomiden korktuğunda yatırır. İsviçre frangı bunlardan biridir.

CHF güçlü bir para birimi çünkü İsviçre’nin kararlı bir hükümeti, finansal sistemi ve ekonomisi var. Bu, küresel krizlerden para yatırımı yapmak için güvenli bir yer yapar.

İsviçre her zaman para yönetiminde iyi olmuş ve finansal krizlerin çoğunu yaşamamıştır.

Japon Yeni

Japon yeni bir para birimidir ve tüm diğer para birimleri gibi değeri birçok faktöre göre artıp azalır. “Riskten kaçma” hissi yatırımcıların gergin olduğu anlamına gelir ve genellikle güvenli bir havuz olarak görülen yen gibi güvenli varlıkların yatırımına yönelmektedir.

Eğer Japon yeni daha yüksek getirili valizalara karşı daha güçlü ise, piyasa yakın zamanda yayımlanan ekonomik veriler ya da haberlerden mutlu değil demektir.

Konuyla ilgili daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, Amerika Birleşik Devletleri ile ilgili veri veya haberleri aramanız en iyisidir. Bu, konuyla ilgili daha iyi bir anlayış kazanmanıza ve Amerika Birleşik Devletleri’deki insanları nasıl etkilediğini gösterir.